- Prawo karne
- 15 marca 2022
„Z aresztu na wojnę” – o uchyleniu środków zapobiegawczych wobec obywateli Ukrainy
„Z aresztu na wojnę” – o uchyleniu środków zapobiegawczych wobec obywateli Ukrainy
P
Przed chwilą odebrałem z sądu mail stanowiący odpowiedź na mój wczorajszy(!) wniosek. Mail był zatytułowany „PILNE” i zawierał postanowienie o uchyleniu dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju Ukraińca, ażeby mógł wrócić na Ukrainę i bronić ojczyzny. Sąd przyjął moją argumentację, że obowiązek moralny obrony kraju jest dobrem nadrzędnym.
Polska nie wysyła swojego wojska na Ukrainę, ale może pomóc sąsiedniemu narodowi w inny sposób. W naszych aresztach przebywa obecnie ok. 2000-3000 Ukraińców. Są to szacunkowe obliczenia własne oparte na liczbie osób tymczasowo aresztowanych w 2021 r. w stosunku do ogólnej ludności Polski oraz liczebności mniejszości ukraińskiej w RP.
Zachęcam obrońców osób tymczasowo aresztowanych, ale także pomagających klientom z zakazem opuszczania kraju o kierowanie do Prokuratur i Sądów wniosków o uchylanie tych środków zapobiegawczych.
Na mocy art. 259 § 1 KPK należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności:
1) spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo;
2) pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny.
Należy więc uznać, że obecność Ukraińca w Polsce w świetle tego, że jego rodzina i naród są pod ostrzałem, pociągnie dla niego wyjątkowo ciężkie skutki. Z jednej strony bowiem może mieć traumę, że nie pomógł ojczyźnie w potrzebie, a z drugiej jego rodzina nad Dnieprem może zginąć.
Takim sposobem z punktu widzenia racji stanu Polski, uchylenie środka zapobiegawczego, jako wspierające liczebność armii ukraińskiej broniącej faktycznie Europy przed eskalacją wojny, przy odrobinie dobrej woli będzie korespondowało z art. 82 Konstytucji. Norma ta mająca swoje źródło w prawie naturalnym, stanowi o obowiązku wierności Rzeczypospolitej. W świetle przepisów KPK o stosowaniu środków zapobiegawczych istnieje więc możliwość dokonania wykładni systemowej stosowania art. 259 § 1 KPK w kontekście ww. normy konstytucyjnej.
Oczywiście nie można założyć, że wszyscy po uchyleniu tzw. „sankcji” wrócą walczyć za swój kraj, ale zdecydowanie warto dać im taką szansę.
*Autor zajmuje się prawem karnym i pomocą cudzoziemcom
Zobacz także: "Tymczasowe aresztowanie. Praktyczny przewodnik dla osadzonych, ich bliskich oraz obrońców" - praktyczna książka o wykonywaniu i stosowaniu tymczasowego aresztowania. Zawiera wzory pism procesowych oraz wzory pism do administracji Aresztu Śledczego.
Spis treści, Rozdział KONTAKTY TELEFONICZNE TYMCZASOWO ARESZTOWANEGO oraz recenzje książki na stronie: https://prawoanny.pl/przewodnik/