- Prawo karne
- 1 grudnia 2021
„Surowość kary?” – Sąd Apelacyjny we Wrocławiu: „może stanowić przesłankę stosowania tymczasowego aresztowania w początkowym stadium procesu, ale nie jego zaawansowanym etapie” (20.09.2021 r., sygn. II AKz 684/21)
„Surowość kary?” – Sąd Apelacyjny we Wrocławiu: „może stanowić przesłankę stosowania tymczasowego aresztowania w początkowym stadium procesu, ale nie jego zaawansowanym etapie” (20.09.2021 r., sygn. II AKz 684/21)
K
Kiedy surowość kary może stanowić przesłankę tymczasowego aresztowania? Analiza orzecznictwa prowadzi do wniosku, że niemal w każdej sprawie. Sądy stosujące tymczasowe aresztowanie bardzo chętnie sięgają po te przesłankę. Niestety, często w ogóle nie uzasadniają dlaczego w danej sprawie istnieje faktyczna i realna możliwość orzeczenia surowej kary? Zwłaszcza gdy postępowanie karne jest w początkowym stadium, a wiele okoliczności mających znaczenie dla wymiaru kary nie jest jeszcze znanych.
Z tej perspektywy warto zwrócić uwagę na jest pogląd Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Postanowieniem z 20 września 2021 r. Sąd zwrócił uwagę na to, że:
„ (…) Z ugruntowanego orzecznictwa ETPCz, publikowanego w elektronicznych bazach orzeczeń sądowych i powszechnie dostępnego wynika, że grożąca oskarżonemu surowa kara może stanowić przesłankę stosowania tymczasowego aresztowania w początkowym stadium procesu, ale nie jego zaawansowanym etapie.
W orzecznictwie Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu ugruntowany jest pogląd, że tymczasowe aresztowanie oskarżonego nie może zostać przedłużone poza rozsądny termin. Do chwili skazania oskarżonego należy domniemywać jego niewinność, a celem art. 5 ust. 3 EKPC jest zasadniczo wymóg zwolnienia oskarżonego z chwilą, w której dalsze aresztowanie przestaje być rozsądne. Przedłużenie aresztowania może być uzasadnione w danej sprawie jedynie wówczas, gdy zaistniały rzeczywiste powody, które, pomimo istnienia domniemania niewinności, przeważają nad zasadą poszanowania wolności osobistej jednostki z art. 5 ust. 1 Konwencji. Do sądu należy zaś zapewnienie, aby tymczasowe aresztowanie w postępowaniu przygotowawczym nie przekroczyło rozsądnego terminu (…)”
Pełna treść cytowanego postanowienia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 20 września 2021 r. – uchylenie tymczasowego aresztowania znajduje się w poniższym wpisie:
"Tymczasowe aresztowanie. Praktyczny przewodnik dla osadzonych, ich bliskich oraz obrońców" to nowatorska książka o wykonywaniu i stosowaniu tymczasowego aresztowania. Zawiera wzory pism procesowych oraz wzory pism do administracji Aresztu Śledczego. Zobacz spis treści, Rozdział KONTAKTY TELEFONICZNE TYMCZASOWO ARESZTOWANEGO oraz recenzje książki na stronie: https://prawoanny.pl/przewodnik/